VvE-bijdrage: wat is gemiddeld, hoe berekent u hem en is hij aftrekbaar?
Financiën · 18 min lezen · bijgewerkt
De VvE-bijdrage is het bedrag dat u als appartementseigenaar elke maand aan de vereniging van eigenaars betaalt. Er zit van alles in: de opstalverzekering, schoonmaak en stroom van het trappenhuis, klein onderhoud, en de jaarlijkse reservering voor groot onderhoud, waarvoor de wet sinds 2018 een minimum stelt (art. 5:126 BW). Hoe groot uw deel is, bepaalt de akte van splitsing: zonder andere regeling betaalt elk appartement een gelijk deel, en meestal legt de akte breukdelen vast (art. 5:113 lid 2 BW). Een landelijk normbedrag of maximum bestaat niet.

Geldt dit voor u?
U bent hier op de goede plek als u:
- penningmeester of bestuurder bent van een kleine VvE en de begroting en de bijdrage voor volgend jaar moet voorstellen;
- een appartement wilt kopen en wilt weten of de bijdrage op Funda redelijk is;
- eigenaar bent en de bijdrage ziet stijgen, of in maart bij de aangifte de vraag krijgt wat u met de VvE moet doen.
Wat is een VvE-bijdrage en wat zit erin?
De wet laat de akte van splitsing bepalen welke schulden en kosten voor rekening van de gezamenlijke eigenaars komen (art. 5:112 lid 1 onder a BW). De statuten moeten regelen dat de eigenaars periodiek, ten minste jaarlijks, bijdragen aan de vereniging (art. 5:112 lid 2 onder c BW). De modelreglementen vullen dat in met een lijst. In het modelreglement voor kleine VvE’s 2021 staat die in art. 7 lid 2, in MR 1992 in art. 3. Samengevat bestaat de bijdrage uit vier delen:
| Deel | Wat erin zit | Bron |
|---|---|---|
| Verzekeringen | Opstal- en aansprakelijkheidsverzekering van het gebouw, soms glas | art. 5:112 lid 1 onder d BW; MR 2021 art. 7 lid 2 |
| Lopende kosten | Schoonmaak en stroom van gemeenschappelijke ruimten, bankkosten, administratie of beheer, kosten van de vereniging | MR 2021 art. 7 lid 2 onder a en c; MR 1992 art. 3 onder a en c |
| Klein onderhoud | Reparaties die niet in het onderhoudsplan staan: een dakgoot, een lamp, een slot | MR 2021 art. 7 lid 2 onder a |
| Reservering | Het jaarbedrag voor het reservefonds: volgens een vastgesteld MJOP of ten minste 0,5% van de herbouwwaarde | art. 5:126 lid 1 en 2 BW; MR 2021 art. 7 lid 1 |
In de volksmond heet de bijdrage soms ook “servicekosten”. Juridisch is dat iets anders: servicekosten betaalt een huurder aan een verhuurder (zie verderop).
Hoe wordt de bijdrage verdeeld? De breukdelen
“In de schulden en kosten die ingevolge de wet of het reglement voor rekening van de gezamenlijke appartementseigenaars komen, moeten zij onderling en jegens de vereniging van eigenaars voor elk appartementsrecht een gelijk deel bijdragen, tenzij daarvoor bij het reglement een andere verhouding is bepaald.”
De akte noemt meestal een breukdeel per appartement, bijvoorbeeld 30/100, en zegt op welke grondslag die verhouding berust (art. 5:113 lid 1 BW), vaak de oppervlakte. MR Kleine VvE’s 2021 laat de eigenaars voor hun breukdeel bijdragen in de kosten en in de reservering (art. 6 lid 1 en art. 7 lid 1).
Het breukdeel is dus de verdeelsleutel, niet de vierkante meter zelf. Twee appartementen van 70 m² kunnen een ander breukdeel hebben, bijvoorbeeld omdat er een berging of tuin bij hoort. Uw breukdeel leest u in de splitsingsakte. Betaalt iedereen al jaren een gelijk bedrag terwijl de akte breukdelen noemt, dan geldt de akte.
Hoe stelt de VvE de bijdrage vast?
De bijdrage is een voorschot op een begroting. Het bestuur ontwerpt elk jaar een begroting, en de vergadering stelt die vast. Bij het vaststellen bepaalt de vergadering ook het voorschot dat de eigenaars samen betalen en het aandeel van ieder daarin, naar de verhouding uit de akte (MR 1992 art. 5 lid 1 en 2; MR Kleine VvE’s 2021 art. 9 lid 2). De eigenaar betaalt elke maand vooruit een twaalfde van zijn aandeel (MR 2021 art. 9 lid 3). Verrekenen of opschorten mag niet (MR 2021 art. 9 lid 4).
Na het boekjaar maakt het bestuur de jaarrekening op. Bij het vaststellen daarvan bepaalt de vergadering de definitieve bijdragen. Betaalde u meer dan nodig, dan krijgt u het verschil terug, tenzij de vergadering anders besluit. Was het minder, dan betaalt u het tekort binnen een maand bij (MR 2021 art. 10 lid 3 en 4; MR 1992 art. 4 lid 3 en 4). Hoe u het boekjaar afsluit, staat in jaarstukken en kascontrole.
Voor het besluit over de begroting volstaat een volstrekte meerderheid van de uitgebrachte stemmen, tenzij de statuten iets anders zeggen (art. 5:127 lid 1 BW). Een verhoging is dus een besluit van de vergadering, niet van het bestuur alleen.
In vijf stappen van begroting naar maandbedrag
- Zet de lopende kosten op een rij. Neem de polis, de bankkosten, het contract van de schoonmaker en de stroomrekening van het trappenhuis. Gebruik de werkelijke kosten van vorig jaar als start, met btw erin: een VvE trekt in de regel geen btw af (btw en de VvE).
- Bepaal de reservering. Neem het bedrag uit het MJOP dat de vergadering vaststelde, of zonder zo’n plan het wettelijk minimum (art. 5:126 lid 2 BW). Welke route u kiest en wat de wet daarbij eist, staat in wat is een MJOP.
- Trek de overige inkomsten af. Rente op de spaarrekening of een vergoeding voor een antenne op het dak verlaagt wat de eigenaars moeten opbrengen.
- Verdeel naar breukdeel. Vermenigvuldig het totaal met het breukdeel van elk appartement en deel door twaalf.
- Laat de vergadering besluiten. Zet de begroting en de bijdrage per appartement op de agenda en leg het besluit in de notulen vast.
Dezelfde stappen in 12VvE
In een spreadsheet rekent u alles zelf door. In 12VvE vult u de posten in en doet de app het rekenwerk:
| Stap | Waar in 12VvE | Wat de app doet |
|---|---|---|
| 1. Lopende kosten | Financiën › Begroting › Post toevoegen | Posten per categorie (Verzekeringen, Energie, Schoonmaak, Bankkosten, Klein onderhoud …), naast de vorige begroting en de werkelijke kosten van vorig jaar; de polis of offerte hangt u als bijlage aan de post |
| 2. Reservering | Begroting, Reservefonds | Een reservering voor het Reservefonds (MJOP) en een toets aan de norm die voor uw VvE geldt: Voldoet, Onder de norm of Raakt op |
| 3. Overige inkomsten | Begroting | Telt rente en subsidie apart; Benodigde ledenbijdragen = totale kosten + reserveringen − overige inkomsten |
| 4. Per eigenaar | Financiën › Bijdragen › Debiteuren | Verwacht naar breukdeel, betaald per eigenaar, met de status Voldaan, Deels of Open |
| 5. Volgend jaar | Begroting › Overnemen naar … | De begroting van vorig jaar overnemen, met één percentage voor alles of per post een eigen percentage |
Rekenvoorbeeld: de bijdrage van een VvE met vier appartementen
Neem het portiekgebouw uit 1965 uit ons MJOP-voorbeeld voor een kleine VvE: vier appartementen, een herbouwwaarde van € 1.100.000 op de polis en een vastgesteld MJOP met een reservering van € 3.900 per jaar. In dit voorbeeld kiezen we een variant met ongelijke breukdelen, zodat het verschil zichtbaar wordt. De twee bovenwoningen van 90 m² hebben elk 30/100, de twee benedenwoningen van 60 m² elk 20/100. De akte noemt de oppervlakte als grondslag. Alle bedragen zijn voorbeeldbedragen inclusief btw.
| Post | Per jaar |
|---|---|
| Opstal- en aansprakelijkheidsverzekering | € 1.500 |
| Schoonmaak trappenhuis | € 600 |
| Stroom gemeenschappelijke ruimten | € 240 |
| Klein onderhoud | € 600 |
| Bankkosten | € 180 |
| Administratie (software) | € 228 |
| Onvoorzien | € 252 |
| Lopende kosten samen | € 3.600 |
| Reservering volgens het MJOP | € 3.900 |
| Totaal: benodigde bijdragen | € 7.500 |
Van de € 7.500 is ruim de helft reservering. Verdeeld naar breukdeel geeft dat:
| Appartement | Breukdeel | Per jaar | Per maand (MJOP) | Per maand (0,5%) |
|---|---|---|---|---|
| Boven links, 90 m² | 30/100 | € 2.250 | € 187,50 | € 227,50 |
| Boven rechts, 90 m² | 30/100 | € 2.250 | € 187,50 | € 227,50 |
| Beneden links, 60 m² | 20/100 | € 1.500 | € 125,00 | € 151,67 |
| Beneden rechts, 60 m² | 20/100 | € 1.500 | € 125,00 | € 151,67 |
| Samen | 100/100 | € 7.500 | € 625,00 | € 758,33 |
Gemiddeld betaalt een appartement hier € 156,25 per maand, dicht bij de € 161 die Independer vond. Per vierkante meter is dat € 2,08. Zonder vastgesteld MJOP stijgt de reservering naar € 5.500 en de bijdrage naar € 2,53 per m². Hetzelfde gebouw valt dus binnen of boven de vuistregel die het AI-overzicht noemt, afhankelijk van de reservering. De reservering maakt het verschil, niet de vierkante meter.

Wat is een gemiddelde VvE-bijdrage?
Een officieel gemiddelde bestaat niet; het CBS of de overheid publiceert er geen. Er circuleren twee getallen:
- Ongeveer € 161 per maand. Vergelijkingssite Independer keek naar ruim 8.100 te koop staande appartementen op onder meer Funda en Pararius. Voor een appartement van 70 m² kwam het uit op gemiddeld € 161 per maand, zo’n 35% meer dan vijf jaar eerder (ANP, 15 juli 2025). Het hoogste provinciale gemiddelde was Noord-Holland met ongeveer € 185, het laagste Groningen met ongeveer € 137 (NL Times, zelfde dag).
- Ongeveer € 270 per maand. Uit een enquête van Vereniging Eigen Huis en Radar onder 655 appartementseigenaren, gemeld op 10 februari 2026 (NOS; Nederlandvve.nl). Wie meedeed, koos dat zelf.
Wat Google’s AI-overzicht er nu over zegt, en wat klopt
- “€ 161 tot € 185 per maand voor 70 m².” Klopt niet als bandbreedte. € 161 is het landelijke gemiddelde uit het Independer-onderzoek, € 185 het gemiddelde in Noord-Holland. Het zijn twee verschillende getallen, geen marge.
- “Vuistregel € 2,00 tot € 2,50 per m².” Daarvoor vonden wij geen bron. Het is ongeveer € 161 gedeeld door 70 m². De bijdrage volgt het breukdeel, niet de vloeroppervlakte, en het grootste deel hangt af van de reservering. In ons voorbeeld geeft hetzelfde gebouw € 2,08 of € 2,53 per m², afhankelijk van MJOP of 0,5%.
- “Een lage bijdrage is voordelig.” Niet per se. Sinds 2018 is de reservering een wettelijk minimum (art. 5:126 lid 2 BW). Een bijdrage die daar duidelijk onder ligt, betekent meestal een te klein fonds en later een extra bijdrage.
Is een VvE-bijdrage van € 400 gemiddeld?
Nee, € 400 per maand ligt ruim boven beide bekende gemiddelden. Maar hoog is niet hetzelfde als onredelijk. Voor een groot appartement in een gebouw met lift, cv-ketel of verwarming via de VvE en een flink MJOP kan het passen. Kijk naar drie dingen: wat er in de bijdrage zit (soms ook stookkosten), hoe groot de reservering is en of die op een vastgesteld MJOP rust, en hoeveel er in het reservefonds staat. Dat leest u in de begroting en de jaarrekening, die u als koper bij de makelaar opvraagt.
Waarom is de bijdrage zo hoog, of zo sterk gestegen?
Meestal door de reservering. Een VvE die vóór 2018 weinig spaarde, moet nu het wettelijk minimum halen (wat is een MJOP), en een hogere herbouwwaarde op de polis verhoogt de 0,5% vanzelf. Daarnaast stijgen premies, energie en aannemersprijzen. Vindt u de bijdrage te hoog, vergelijk dan de begroting met de jaarrekening en dien op de vergadering een eigen voorstel in.
Is de VvE-bijdrage aftrekbaar?
Voor een appartement waarin u zelf woont: nee. Bij de eigen woning trekt u alleen de rente en een paar kosten van de hypotheek af. De Belastingdienst noemt onder de kosten die u niet mag aftrekken onder meer “kosten van onderhoud en verbouwing” (Belastingdienst, eigen woning, bijgewerkt augustus 2026). De VvE-bijdrage staat niet bij de aftrekbare kosten.
Eén uitzondering ligt dichtbij: heeft de VvE geld geleend voor onderhoud of verduurzaming van het gebouw, dan kan uw deel van de rente aftrekbaar zijn als eigenwoningschuld. Voorwaarden zijn onder meer dat de lening ten minste annuïtair binnen dertig jaar wordt afgelost en volledig aan onderhoud of verbetering is besteed (Kennisgroep Belastingdienst, KG:051:2025:6, art. 3.119a Wet IB 2001). Vraag de penningmeester om een jaaroverzicht van de rente.
Moet ik mijn aandeel in de VvE opgeven in de belastingaangifte?
Ja. Door uw lidmaatschap hebt u een aandeel in het vermogen van de VvE, en dat is een bezitting in box 3. In de aangifte over 2025 geeft u “uw aandeel aan in het vermogen van de VvE op 1 januari 2025”, onder de bank- en spaarrekeningen (toelichting aangifte 2025, hoofdstuk 13). U rekent het uit met het vermogen van de VvE (bezittingen min schulden) op 1 januari maal uw breukdeel. In ons voorbeeld: staat er op 1 januari € 8.000, dan is het aandeel van een bovenwoning € 2.400.
Twee punten hangen hiermee samen. Kocht u het appartement met de hypotheek, dan valt het deel van de koopsom dat de waarde van het VvE-vermogen vergoedt niet onder de eigenwoningschuld (zelfde toelichting, paragraaf 13.4). En voor oudere jaren in het rechtsherstel box 3 telt het aandeel als “overige bezitting”, niet als banktegoed (KG:202:2023:31). Vraag de penningmeester in februari om de stand op 1 januari.
Wie betaalt de VvE-bijdrage: huurder of verhuurder?
De verhuurder. Lid van de VvE is de appartementseigenaar (art. 5:125 lid 2 BW), en de bijdrage is zijn schuld aan de vereniging (art. 5:113 lid 2 BW). Een huurder heeft met de VvE geen rekening. De verhuurder kan wel servicekosten in rekening brengen voor wat in het huurcontract is afgesproken, zoals de schoonmaak of de stroom van het trappenhuis. De opstal- en aansprakelijkheidsverzekering en het onderhoud waarvoor de verhuurder verantwoordelijk is, mag hij onder de huidige regels niet doorberekenen (Huurcommissie, Beleidsboek servicekosten hoofdstuk 4, versie juli 2026, par. 4.3.9 en 4.3.4). Voor huurcontracten vanaf 1 januari 2027 komen er nieuwe regels met acht vaste categorieën servicekosten (Huurcommissie, Wet modernisering servicekosten).
Wat gebeurt er met uw bijdrage en het reservefonds bij verkoop?
Bij verkoop gaan de rechten die u als appartementseigenaar had mee naar de koper (art. 5:122 lid 1 BW). Uw aandeel in het reservefonds blijft dus in de VvE en hoort bij het appartement. De VvE betaalt het u niet uit. Onder MR 2021 kan het fonds pas worden opgeheven als de splitsing wordt opgeheven (art. 27 lid 6); onder MR 1992 kan alleen de vergadering het met een gekwalificeerde meerderheid een andere bestemming geven (art. 32 lid 1), en de wettelijke reservering blijft (art. 5:126 BW). Wat het fonds waard is, verwerkt u in de koopprijs.
Voor de bijdragen van het lopende en het vorige boekjaar zijn verkoper en koper samen hoofdelijk aansprakelijk (art. 5:122 lid 3 BW). Daarom hecht de notaris een verklaring van het bestuur aan de akte van levering. Daarin staat wat de verkoper nog schuldig is en hoe groot het reservefonds is (art. 5:122 lid 5 en 6 BW). Welke stukken de koper verder wil zien, staat in de VvE-stukken bij verkoop.
Wat als een eigenaar de bijdrage niet betaalt?
Onder MR 1992 is een eigenaar die niet op tijd betaalt meteen in verzuim, zonder dat er eerst een ingebrekestelling nodig is. Is zijn definitieve bijdrage zes maanden na de termijn nog niet betaald, dan wordt die omgeslagen over de andere eigenaars, met behoud van verhaal op hem (art. 6 lid 1 en 2). Andere modellen regelen dit anders; kijk ook of het bestuur voor een procedure een machtiging van de vergadering nodig heeft. De hele aanpak staat in een eigenaar betaalt de VvE-bijdrage niet.
In 12VvE ziet u bij Bijdragen elke openstaande maandbijdrage met het aantal dagen dat hij openstaat. Staat een bijdrage veertien dagen of langer open zonder herinnering, dan stelt de app voor er een op te stellen. U kiest Herinnering versturen, Tweede herinnering versturen, Rente aantekenen of Markeren voor incasso. Elke stap wordt vastgelegd, en de AI mag de toon van de brief verbeteren maar geen bedrag veranderen.

Zo helpt 12VvE bij de VvE-bijdrage
12VvE is software voor VvE’s die het beheer zelf doen. De begroting, de bijdragen, de incasso en de jaarstukken zitten in één module Financiën en hangen aan het reservefonds en het MJOP. Dit kunt u ermee:
Begroting per boekjaar
Posten per categorie, elk naast de vorige begroting en de werkelijke kosten van vorig jaar. De app rekent de Benodigde ledenbijdragen uit, per jaar en met Toon benodigde bijdragen per maand ook per maand. Met Overnemen naar het volgende jaar zet u de begroting door, met één percentage of per post een eigen percentage.
Bijdragen naar breukdeel
De breukdelen komen uit de stemverdeling van uw akte. Elke eerste van de maand maakt 12VvE de maandelijkse reservering per eigenaar aan, met appartement en naam erbij; met de knop Genereer kan het ook handmatig. Bij Debiteuren ziet u per eigenaar Verwacht, Ontvangen en Voldaan, Deels of Open.
Automatische incasso
Via Stripe incasseert de VvE de bijdragen op een vaste dag, na een vooraankondiging. Elke eigenaar tekent zijn eigen machtiging, en een bestuurder geeft elke run vrij of zet één keer een vaste toestemming aan. Een stornering wordt nooit vanzelf opnieuw geïncasseerd.
Bankexport inlezen
Geen incasso? Lees bij Bijdragen › CSV importeren de export van uw bank in. 12VvE koppelt de betalingen aan de juiste bijdragen; u bevestigt wat de app niet zeker weet. Een overstap van een beheerder? Met Historie importeren neemt u de oude boekingen mee.
Herinneringen en aanmaningen
Een voorstel zodra een bijdrage te lang openstaat, een concept-brief die u zelf bewerkt, en de stappen herinnering, rente en incasso vastgelegd per bijdrage. Automatische escalatie kunt u aanzetten.
Afrekening en box 3
Bij Jaarstukken verdeelt de app het batig of nadelig saldo per lid naar breukdeel, en de kaart “Box 3, aandeel reservefonds per eigenaar” toont per appartement het aandeel in het reservefonds. Een eigenaar ziet op Financiën zijn eigen bijdragen, “volgens uw breukdeel”.
Wat 12VvE niet doet: de app stelt geen bijdrage vast. Dat doet de vergadering. De maandbijdragen en de incasso rekenen nu alleen met de jaarlijkse inleg voor het reservefonds die u bij Reservefonds invult; de lopende kosten uit de begroting tellen daar nog niet in mee. 12VvE vult die inleg nooit zelf in, ook niet met het wettelijk minimum. De box 3-kaart rekent met het huidige saldo van het reservefonds; voor de aangifte telt het hele VvE-vermogen op 1 januari, dus ook de lopende rekening min de schulden. En de app geeft geen belastingadvies.
Veelgestelde vragen
Wat is een VvE-bijdrage?
Het maandelijkse voorschot dat elke appartementseigenaar aan de vereniging van eigenaars betaalt voor de gezamenlijke kosten: verzekering, schoonmaak, stroom en klein onderhoud van de gemeenschappelijke delen, plus de wettelijke reservering voor groot onderhoud. De vergadering stelt het bedrag elk jaar vast met de begroting.
Wat zijn normale VvE-kosten per maand?
Een officiële norm bestaat niet. Independer vond in 2025 gemiddeld ongeveer € 161 per maand voor een appartement van 70 m², op basis van ruim 8.100 appartementen die te koop stonden. Uw bijdrage hangt af van het gebouw, uw breukdeel en vooral de reservering: met een lift of een groot MJOP ligt hij hoger.
Is een VvE-bijdrage van 400 euro gemiddeld?
Nee, € 400 per maand ligt ruim boven de bekende gemiddelden van € 161 (Independer, 2025) en € 270 (enquête Radar en Vereniging Eigen Huis, 2026). Het kan wel kloppen voor een groot appartement in een gebouw met lift, collectieve verwarming of veel gepland onderhoud. Kijk in de begroting wat erin zit en hoe groot het reservefonds is.
Hoe wordt de VvE-bijdrage berekend?
Tel de begrote kosten op, voeg de reservering voor het reservefonds toe (volgens een vastgesteld MJOP of ten minste 0,5% van de herbouwwaarde) en trek overige inkomsten af. Vermenigvuldig het totaal met het breukdeel uit de splitsingsakte en deel door twaalf. Zonder breukdelen in de akte betaalt elk appartement een gelijk deel (art. 5:113 lid 2 BW).
Is de VvE-bijdrage aftrekbaar?
Niet voor een appartement waarin u zelf woont. Bij de eigen woning zijn alleen de hypotheekrente en enkele kosten van de lening aftrekbaar; onderhoud noemt de Belastingdienst uitdrukkelijk niet aftrekbaar. Heeft de VvE een lening voor onderhoud of verduurzaming, dan kan uw deel van die rente onder voorwaarden wel aftrekbaar zijn.
Moet ik mijn aandeel in een VvE opgeven in mijn belastingaangifte?
Ja. Uw aandeel in het vermogen van de VvE is een bezitting in box 3. U geeft de stand op 1 januari op, in de aangifte over 2025 onder de bank- en spaarrekeningen. Reken het uit met het vermogen van de VvE (bezittingen min schulden) op 1 januari maal uw breukdeel; de penningmeester kan dat bedrag geven.
Wie betaalt VvE, huurder of verhuurder?
De verhuurder, want alleen de eigenaar is lid van de VvE (art. 5:125 lid 2 BW). De verhuurder mag de huurder alleen servicekosten rekenen voor wat in het huurcontract staat, zoals schoonmaak of stroom van het trappenhuis. De opstalverzekering en het onderhoud waarvoor de verhuurder verantwoordelijk is, mag hij volgens de Huurcommissie niet doorberekenen.
Wat gebeurt er met mijn VvE-bijdrage bij de verkoop van mijn woning?
Uw aandeel in het reservefonds blijft in de VvE en gaat mee naar de koper (art. 5:122 lid 1 BW); de VvE betaalt het niet uit. Voor de bijdragen van het lopende en het vorige boekjaar zijn koper en verkoper hoofdelijk aansprakelijk. De notaris vraagt daarom een verklaring van het bestuur over wat u nog schuldig bent en hoe groot het fonds is.
Bronnen
- Burgerlijk Wetboek Boek 5, titel 9: art. 5:112, 5:113, 5:122, 5:125, 5:126 en 5:127, geraadpleegd 7 november 2026
- KNB, Modelreglement bij splitsing in appartementsrechten 1992 (art. 3, 4, 5, 6, 32)
- KNB, Modelreglement kleine verenigingen van eigenaars 2021 (art. 5, 6, 7, 9, 10, 27)
- Belastingdienst, Eigen woning: welke kosten mag ik aftrekken en welke kosten niet?
- Belastingdienst, Toelichting aangifte 2025, hoofdstuk 13 Bezittingen en schulden (box 3)
- Kennisgroep Belastingdienst, KG:202:2023:31 Aandeel in een reservefonds van een VvE in het rechtsherstel box 3
- Kennisgroep Belastingdienst, KG:051:2025:6 VvE en schuld aangegaan voor onderhoud en verduurzaming
- Huurcommissie, Beleidsboek servicekosten, hoofdstuk 4 (versie juli 2026)
- Huurcommissie, Nieuwe regels servicekosten per 1 januari 2027
- ANP via Welingelichte Kringen, VvE-kosten afgelopen jaren flink gestegen, meldt Independer (15 juli 2025)
- NL Times, Homeowners paying housing associations costs risen 35 percent (15 juli 2025)
- NOS, enquête Vereniging Eigen Huis over VvE-bijdragen (10 februari 2026)
- Nederlandvve.nl, Radar over stijgende VvE-bijdragen (10 februari 2026)
Dit artikel is een indicatie op basis van de wet, de modelreglementen van 1992 en 2021 en de pagina’s van de Belastingdienst en de Huurcommissie, geraadpleegd op 7 november 2026. De splitsingsakte, het reglement en de wet gaan voor. Het voorbeeldgebouw en de bedragen zijn verzonnen. Dit is geen juridisch of fiscaal advies.